Mam kilka propozycji, dla przyszłych władz samorządowych w kwestii poprawy przejrzystości i transparentności. Liczę, że uda się je wdrożyć w nowej kadencji samorządu przy udziale radnych i nowego burmistrza.

  • Projekty uchwał wraz z uzasadnieniem dostępne dla mieszkańców w Internecie. Informacja o sesjach Rady Miejskiej jest publikowana jako porządek obrad. Warto przedstawiać także projekty uchwał oraz uzasadnienie, aby każdy zainteresowany w dowolnym momencie mógł się z nimi zapoznać.
    • Można iść także krok dalej i wprowadzić newsletter, gdzie osoby, które wyrażą zgodę będą dostawały powiadomienia e-mail o planowanych sesjach Rady Miejskiej.
  • Nagranie sesji (chociażby dźwiękowe w formie mp3) publikowane jako załącznik do protokołu – ewentualnie sporządzanie stenogramu
  • Tryb postępowania o udzielenie dotacji powinien być określony w drodze uchwały organu stanowiącego samorządu. Pełna informacja o efektach i rozliczeniu przyznanych dotacjach powinny być publicznie dostępne.
  • Kompleksowa przebudowa BIP – obecna witryna wolomin.bip.net.pl działa prawdopodobnie od 2010 roku. 8 lat w Internecie to prawie jak całe stulecie. Zmieniają się nie tylko możliwości i standardy techniczne, ale także trendy graficzne. Aktualna strona ma poważne braki po stronie przejrzystości oraz funkcjonalności – chociażby działanie wyszukiwarki.
    • Można oczywiście iść krok dalej i przebudować/ujednolicić BIP’y wszystkich gminnych instytucji, które są w większości archaicznymi tworami. Są przeważnie mało przejrzyste i rzadko aktualizowane. Proszę na przykład sprawdzić https://pkspzoo.ssdip.bip.gov.pl – BIP Przedsiębiorstwa Komunalnego. Albo proszę wejść na BIP PWIK: http://pwik.bip.ornak.pl

To tyle na początek. Na dłuższy tekst niestety nie starczyło mi czasu, ale z pewnością do kwestii jawności w gminie będę chciał powrócić, ponieważ od zawsze były one dla mnie bardzo istotne.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *