Tańsze zajęcia sportowe dla dzieci. Tańsze bilety na koncerty i spektakle. Wszystko tańsze!
Tani populizm? Trochę tak. Ale tylko dla przyciągnięcia uwagi. Oczywiście „wszystko” nie będzie. Ale wiele rzeczy jak najbardziej może być. Spytacie jak? Za sprawą WOŁOMIŃSKIEJ KARTY MIESZKAŃCA.
Sam pomysł nie jest nowy – takie karty z większym i mniejszym powodzeniem funkcjonują w bardzo wielu samorządach. Na terenie powiatu wołomińskiego prekursorem były, zdaje się, Ząbki. Rozwiązanie zaadaptowano także w Markach, Zielonce i Radzyminie. W Kobyłce również, ale tam jest to inicjatywa społeczna, a nie „urzędowa”.
Jak to działa?
W olbrzymim skrócie: aby nakłonić jak największą liczbę osób do wyrobienia karty/płacenia podatków, to zazwyczaj na posiadaczy dokumentu czekają:
- darmowe przejazdy autobusami,
- zniżki w dostępie do infrastruktury sportowej (tańszy basen, wynajem obiektów sportowych itd.),
- zniżki na gminne zajęcia sportowe i edukacyjne (zwłaszcza na te oferowane przez instytucje takie jak ośrodki sportu, dom kultury itd),
- zniżki na towary i usługi w firmach partnerskich.
Karty oferuje się osobom zameldowanym na terenie gminy lub płacącym tu podatek dochodowy od osób fizycznych. W sytuacji jeśli korzyści wynikające z posiadania karty mieszkańca zachęcą dużą ilość osób (które nie są zameldowane terenie gminy, ale w niej zamieszkujące) do płacenia podatków na rzecz Wołomina, to rozwiązanie może pozytywnie wpłynąć na stan miejskiej kasy. A jak wiadomo, większy budżet, to większe możliwości na kolejne inwestycje – drogi, chodniki, parki itd.
Jak to robią inni? Polecam sprawdzić na przykład Częstochowę, Gdańsk, czy Piaseczno.
W Wołominie próbowano kiedyś zwiększyć wpływy podatkowe z PIT. Akcja obyła się za burmistrza Madziara – na przełomie lat 2012 i 2013 i nosiła nazwę „płać podatki w Wołominie” (sprawdź: http://archiwum.wolomin.org/plac-podatki/plac-podatki-w-wolominie-2012/) . Z tego co pamiętam kosztowała ona około 100 000 zł, ale niestety poniosła fiasko i nie była kontynuowana w kolejnych latach.
Od 1 września zacznie obowiązywać porozumienie, w ramach którego Gmina Wołomin będzie dopłacała do biletów na Warszawski Transport Publiczny . W tym celu niezbędne jest wyrobienie spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej. Działa u nas także lokalna „karta seniora„, która mogła by zostać rozszerzona i objąć swoją ofertą wszystkich Mieszkańców.
Powoli rozpędza się także machina tworzenia budżetu na przyszły rok – 10 września mija termin składania do Burmistrza Wołomina wniosków do projektu budżetu na 2019 rok. Dlatego też, uważam że właśnie teraz jest najlepszy czas, aby wszystko policzyć i ewentualnie wprowadzić WOŁOMIŃSKĄ KARTĘ MIESZKAŃCA.
PS Wojtek, tak, wiem PŁYWALNIA 😉